Brexit a jeho následky

 

 

Překvapivé rozhodnutí britských voličů opustit Evropskou unii způsobilo, že náš kontinent bude  po delší čas v nejistotě. Pesimisté předpovídají prudký úpadek britského hospodařství  a následný přeliv krize přes kanál dovnitř Evropy. Tyto prognózy jsou ovšem přehnané, protože se Britové jistě s EU dohodnou na volném obchodu podobně jako to udělalo například Norsko. I tak ale bude Británie v obchodování s EU oproti dosavadnímu stavu znatelně omezena, což se pravděpodobně projeví v příštím roce poklesem její ekonomiky asi o 2 až 3%. Snížení obchodování s Brity bude znát i v eurozóně, kde podle odhadu Mezinárodního měnového fondu HDP v roce 2017 nevzroste o 1,6%, ale pouze o 1,4%.

 

V měnové sféře brexit pochopitelně způsobil oslabení libry a naopak posílení dolaru, který bude i nadále pravděpodobně posilovat, i když ne nijak dramaticky. Dolar bude silnější nejen vůči britské měně, ale i vůči euru a dalším měnám států EU. Je tedy třeba s tímto faktem počítat a pokud plánujete cestu do zahraničí, kde budete potřebovat dolary, tak nákup USD za CZK proveďte raději dříve, dokud je kurz výhodnější.

 

Na burzách došlo po brexitu k propadu akcií, který byl následně vyrovnán. I nadále se ale akciové trhy budou vyznačovat zvýšenou volatilitou. Nervózní investoři budou reagovat výprodeji na negativní zprávy z Británie či z EU, avšak po pozitivních zprávách se zase budou na burzy vracet. Toto období nejistoty bude trvat delší dobu.

 

Celkově shrnuto : Brexit bude mít pro náš kontinent určité nepříjemné ekonomické následky, avšak o katastrofu nepůjde. Spíše než v hospodářské sféře to ale s Evropou zamává politicky. Především se samotnou Velkou Británií, která téměř jistě ztratí Skotsko a možná i severní Irsko. Obě tyto země si přejí zůstat v EU. Skotští nacionalisté proto nepochybně využijí současné situace k prosazení nového referenda o samostatnosti země a severní Irové zase o připojení k Irsku, které je členem EU. Angličanům nakonec možná zůstane kromě vlastní Anglie jen Wales a to už tedy Británie velká nebude. Její význam v Evropě i ve světě znatelně poklesne.

 

Naopak vzroste význam Německa a jeho vedoucí úloha v Evropě, která vyplývá ze skutečnosti, že jde o ekonomicky nejsilnější a nejstabilnější evropský stát. Významem se mu blíží jen Francie, ale zdaleka ne plně. Jinak ostatní země EU jsou ve srovnání s Německem výrazně slabší. Evropská politika se formálně bude sice nadále dělat v Bruselu, ale ve skutečnosti bude rozhodujícím centrem Berlín.